Two items can be printed at once.
Using Taiwan-made pneumatic components and imported ink cups, the quality is stable, saving ink and solvent, easy to clean, no odor, uniform printing color, environmentally friendly, and the production capacity can be increased by more than 20%.
Digital microcomputer control, printing can control four dwell times, making maintenance more convenient.
The printing quality will be understood after the lighted device is clear.
The double sets of fixuter are adjustable.
Product Specifications
| Model | WE-252 |
| Color | 2 |
| Ink supply | Ink-cup ∮60mm (sealed) |
| Control panel | membrane switch or HMI panel (optional) |
| Steel plate size(mm) | 90*200*10 |
| Max print area | ∮45 |
| Pad front-rear stroke | 125mm |
| Pad up-down stroke | 50mm |
| Slide table stroke | − |
| Positioning accuracy | (+/-0.02) |
| Working table size (mm) | 80*220 |
| Working table up-down | 150mm |
| Rotary stations | − |
| Hot air dryer | option |
| Ink removal device | option |
| Lighting | ✔ |
| Side safe door | ✖ |
| Emergency stop | ✖ |
| Air pressure locker | ✖ |
| Output/Hr | 1,000 ~ 1,500 |
| power d(choose one) (5A for hot air device) | 1∮ 110V or 220V 3A 50~60Hz |
| Air pressure (kg/cm2) | 6 |
| Pad pressurize kgf | 75 |
| Air consumption (L/Min) | 9 |
| Dimension L*W*H (mm) | 800 x 430 x 1,400mm |
| Net WT(kg) | 150 |


