- Manual filling → the divider is moved to the printing area for printing → printing → manual removal.
- Using Taiwan made pneumatic components and imported ink cups, it has stable quality, saves ink and solvent, is easy to clean, has no odor, has uniform printing color, is environmentally friendly, and can increase production capacity.
- PLC with HMI control, printing can control four dwell times, making maintenance more convenient.
- The illuminated unit gives a clear picture of the printing quality.
- The patented scraping mechanism is stable, smooth and clean.
- It can be double-color overprinting or single-color printing.
Product Specifications
| Model | WE-251C |
| Color | 2 |
| Ink supply | Ink-cup ∮60mm (sealed) |
| Control panel | Membrane switch or HMI panel (optional) |
| Steel plate size(mm) | 90*200*10 |
| Max print area | ∮45 |
| Pad front-rear stroke (mm) | 125 |
| Pad up-down stroke (mm) | 50 |
| Slide table stroke | ✖ |
| Positioning accuracy | (+/-0.02) |
| Working table size (mm) | ∮400mm (customizable) |
| Working table up-down | Fixed |
| Rotary table | ∮400mm,6 stations (customizable) |
| Hot air dryer | Optional |
| Ink removal device | Optional |
| lighting device | ✔ |
| Unloading robotic arm | Optional |
| Output/Hr | 900-1200 |
| power d(choose one) (5A for hot air device) |
1Phase 110V或 220V 5A 50~60Hz |
| input Air pressure (kg/cm2) | 6 |
| Pad pressurize kgf | 75 |
| Air consumption (L/Min) | 9 |
| Dimension L*W*H (mm) | 750×500×1400(㎜) |
| Net WT(kg) | 200 |
| CE certification option | Optional |


