- With microprocessor controlled and auto "DEFAULT" system, easy to operate and maintenance.
- An advanced and unique four times "PAUSE" function for better printing quality has been designed to enable users who may stop or continue the operation, as wish, any time in process of printing.
- A durable and trouble free both Germany and Japan made quality pneumatic components and bearing have been adopted and used on the machine.
- An individual air cylinder is used on rotary conveyor table for precise positioning.
- An optional hot air equipment for quality printing is suggested and recommended (On request).
- Custom-made machine is available and welcome.
- Can be equipped with a robotic arm for automatic material feeding and unloading.
| Model | WE-252A |
| Color | 2 |
| Ink supply | Ink-cup ∮60mm (sealed) |
| Control panel | Membrane switch OR HMI panel (optional) |
| Steel plate size(mm) | 90*200*10 |
| Max print area | ∮45 |
| Pad front-rear stroke (mm) | 125 |
| Pad up-down stroke (mm) | 50 |
| Slide table stroke | ✖ |
| Positioning accuracy | (+/-0.02) |
| Working table size (mm) | 14(1000*380),16(1200*430) |
| Working table up-down | 100 |
| Rotary table | Oval, 14or16 stations |
| Hot air dryer | Optional |
| Ink removal device | Optional |
| Lighting device | ✔ |
| Output/Hr | 900-1200 |
| power d(choose one) (5A for hot air device) |
1Phase 110V或 220V 5A 50~60Hz |
| input Air pressure (kg/cm2) | 6 |
| Pad pressurize kgf | 75 |
| Air consumption (L/Min) | 9 |
| Dimension L*W*H (mm) | 850 x 920 x 1,400mm |
| Net WT(kg) | 200 |
| CE certification option | Optional |


