- Additional left and right slide rails can be used for circumferential winding printing.
- Digital microcomputer touch automatic debugging control system.
- The printing process is controlled by four sections of residence time.
- The transmission system uses Taiwan-made pneumatic parts and bearings.
- Using horizontal scraping ink cup printing, the ink is isolated from the air to reduce ink volatilization and reduce waste ink.
Product Specification
| Model | WE-251HE |
| Color | 1 |
| Ink supply | Ink-cup ∮60mm (sealed) |
| Control panel | Membrane Key or HMI touch panel (Optional) |
| Steel plate size(mm) | 90 x 350 x 10 |
| Max print area | 12*200 |
| Pad front-rear stroke | 125 |
| Pad up-down stroke | 50 |
| Slide table stroke | 100~200mm (Customizable) |
| Positioning accuracy | +/-0.02 |
| Working table size (mm) | 140*240 |
| Working table up-down | 50 |
| Rotary stations | − |
| Hot air dryer | Option |
| Ink removal device | no |
| Output/Hr | 800~1,600 |
power d(choose one) (5A for hot air device) | 1∮ 110V或 220V 3A 50~60Hz |
| Air pressure (kg/cm2) | 6 |
| Pad pressurize kgf | 75 |
| Air consumption (L/Min) | 9 |
| Dimension L*W*H (mm) | 800 x 500 x 1400mm |
| Net WT(kg) | 150 |
| CE certification option | None |


