-
Manual filling → automatic color printing → simple heat drying → manual removal → 400~500pcs baby bottles can be printed per hour.
- Digital microcomputer control, can do four-stage dwell time, easy to control
- The pneumatic parts of the company's machines are all imported original parts, and the quality is guaranteed
- 24 stations turntable type, suitable for color register and drying, convenient for picking.
- Using imported pneumatic components and imported ink cups, the quality is stable, ink-saving, solvent-saving, easy to clean, and odorless.
- Hot air device assists in drying work
- Use dual air source, each air source needs 5~6㎏
- The machine uses current 20A, power consumption 4KW
| Model | WE-236BY -24S |
| Color | 6 |
| Ink supply | Ink-cup ∮90mm (sealed) |
| Control panel | HMI touch panel |
| Steel plate size(mm) | 120×320×12mm |
| Max print area | ∮70 |
| Pad front-rear stroke (mm) | 300 |
| Pad up-down stroke (mm) | 125Double-head cylinder stroke can be fine-tuned |
| Slide table stroke | ✖ |
| Positioning accuracy | ±0.02 |
| Working table size (mm) | 24Stations 1768*472 |
| Working table up-down | 100 |
| Rotary table | Oval,24 stations Pitch152.4mm |
| Hot air dryer | ✔ |
| Ink removal device | ✖ |
| Lighting device | ✔ |
| Robotic arm unloading mechanism | Optional |
| Output/Hr | 600~900 |
| Input Power | 1Phase 110V或 220V 5A 50~60Hz |
| Input Air pressure (kg/cm2) | 6 |
| Pad pressurize kgf | 301 |
| Air consumption (L/Min) | 40 |
| Dimension L*W*H (mm) | 1800×1760×1520mm |
| Net WT(kg) | 600kg |
| CE certification option | Optional |


