- Using servo motor control for pad front-rear stroke,fast high precision positioning gives perfect positioning printing.
- The location of pad dipping ,clearing,printing depth are adjustable. reducing waiting time. and increasing production efficiency.
- Using PLC with HMI(human-machine interface)operating contorl. Fault display for troubleshooting and easy maintenance.
- With auto pad cleaning device, the cleaning times can be setting.
Product Specifications
| Model | WE-232ES |
| Number of Colors | 2 |
| Ink Supply Method | ∮90 Ink cup (Seald type) |
| Operation Interface | HMI touch panel |
| Plate Size (mm) | 120x250x10mm |
| Max. Printing Area (mm) | ∮70mm |
| Pad Forward/Backward Stroke (mm) | 250 |
| Pad Up/Down Stroke (mm) | 125 |
| Sliding Table Stroke (mm) | 400 (customizable) |
| Positioning Accuracy (mm) | ±0.01 |
| Worktable Size (mm) | 140 × 240 |
| Worktable Vertical Adjustment (mm) | 100 |
| Rotary Stations | ✖ |
| Hot Air Device | Optional |
| Ink Cleaning Device | ✔ |
| Output (pcs/hour) | 600 ~ 1,000 |
| Power Supply (choose one) | Single-phase 110V or 220V, 3A, 50–60Hz |
| Air Pressure (kg/cm²) | 6 |
| Pad Pressure (kgf) | 186 |
| Air Consumption (L/min) | 15 |
| Machine Dimensions (mm) | 800 x 1000 x 1600mm |
| Net Weight (kg) | 345 |
| CE Certification (optional) | ✖ |


